Site Haritası
TANITIM & TARİHCE
Üretilmekte ve her yıl yeniden tasarlanmaktayız.
Mühür ;Basılacak tarafı üzerinden mürekkeplendikten sonra,basılacak olan kabartma bir işaret yada bir yazı bulunan metal veya kauçuk araç.
Bir meteryal ucuna,v.b takıp üzerine armalar,ad ve soyadın ilk harflerini basmaya yarayan,oyuk yada kabartmalı olarak basılan işlenmiş araçtır.
Günümüzde ise teknolojinin sunduğu imkanların genişlemesiyle kullanılacak birçok alana uygun çok çeşitli mühürler üretilmekte ve her yıl yenileri tasarlanmaktadır.

Antikçağda mezapotamya da IV.binyıl Mısır da İ.Ö 2.000 e doğru mühür ve nazarlık olarak kullanılan SCARABEUS icat edildi.Yunanlılar ve Türkler Mısırlıların icadından esinlenerek arkaik döneminde mühür kullanmaya başladılar.
İ.Ö V. yüzyılda Yunanistan da SCARABEUS'un yerini yuvarlak ve oval biçimli kazınmış taşlar aldı.
İ.Ö III. yüzyıldan başlayarak Roma da bu tür mühürlere rastlanır.Anadolunun geleneksel mühür formu damga mühürlerdir.Asur ticaret kolonileri çağında Mezapotamya ya özgü silindir mühürler kullanılmıştır.
Son dönemde,kırmızı balmumunu eritip,metalle basılma mühürler ile kurşun dökümlerin ezilerek üzerine yazı yazılması günümüze kadar kullanılmış olup,halen çok kez sayıda resmi kurum tarafından kullanılmaktadır.
Referanslarımız
Diğer şirketlerimiz
Baray Securty Seal;
Plastik güvenlik mühürleri konusunda uzmanlaşmış kadro ve makina parkuru ile Dünya'nın önde gelen firmalarının tercihi Baray Güvenlik Mühürleri olmuştur.